منابع‌آبی ایران تا ۷سال‌ دیگر تمام‌ می‌شود

دسته بندی / اخبار

B_Khabar_960428_1

ایران در بحران خشکسالی هیدرولوژیکی (کاهش ۳۵ درصدی بارش نسبت به میانگین دراز مدت همان سال) نیست بلکه با بحران خشکسالی کشاورزی روبرو است. منابع آبی کشورهای خشک و نیمه خشک مانند ایران، بصورت سطحی نبوده و ۹۵ درصد منابع آبی آن از طریق منابع زیرزمینی تامین می‌شود. هنگامیکه از آب رودخانه‌ای برداشت شود، آب آن در بارندگی بعدی جبران می‌شود ولی درمورد حجمعی با میزان ۹۵ درصد نمی‌توان چنین انتظاری را داشت.

ضریب ده برابری افزایش حلقه‌های چاه‌ گواه بر برداشت مازاد طی ۴۰ سال اخیر بوده است. از دیگر سوی عدم وجود مدیریت کارآمد در بخش کشاورزی شاهد هدر رفت آب شرب در این بخش هستیم پس می‌توان گفت این خوشکسالی دستاورد بشر است. فرضیه ای در این میان وجود دارد که گویای تجدید پذیر بودن آب است، اما این درحالی است که کشور ما، کشوری با اقلیم مرطوب نیست و تجدید پذیر بودن کالای آب منوط به چرخه آب دریا بوده که بصورت توده‌های ابری در مناطق کوهستانی بارش کرده و این بارش دوباره به سمت دریا سرازیر شود. در چنین شرایطی می‌توان به تجدیدپذیر بودن آب امیدوار گشت.

استفاده بی رویه از آب و قطع درختان که منجر به نگه داشت آب می‌شود، مسبب جذب نشدن مقدار کافی  آب توسط زمین و در پی آن همین مسئله باعث طولانی شدن بازه فرآیند بازگشت آب به سفره‌های زیرزمینی شود.

شاخص استرس آبی (شاخص استرس آبی نشان دهنده میزان برداشت سالانه از کل منابع آبی است) ایران ۴/۸ اعلام شده است و تنها ۰/۲ دیگر تا رسیدن به شاخص عربستان فاصله داریم. به همین دلیل است که منابع آبی  کشور در کمتر از ۷ سال تمام می‌شود. ۲۰ درصد آب حاصل خسکشالی طبیعی است، ۲۰ درصد منجر به تبخیر می‌شود و ۶۰ درصد آن نیز پیامد برداشت بیش از حد از منابع آبی زیرزمینی است.

منبع: پایگاه خبری تحلیلی آب ایران

QR:  منابع‌آبی ایران تا ۷سال‌ دیگر تمام‌ می‌شود
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به شرکت تولیدی پارس خاور می باشد ©