نیاز به تغییر الگوی کشت گیاهی

دسته بندی / اخبار

B_Khabar_960504_1

محمدحسن عصاره  دبیر ستاد توسعه فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت:

در کشوری مانند کشور ما که با کمبود آب مواجه است مسیر کشت گیان آب بر با ارزش افزوده کم باید به سمت کشت گیاهان بومی با نیاز آبی کمتر و ارزش افزوده بیشتر، تغییر کند. ایشان تصریح کردند، گیاهانی با چنین شرایط  با اقلیم نمیه خشک و خشک ایران سازگاری بیشتری داشته و بدلیل مصارف آنها در صنایع دارویی و غذایی دارای ارزش افزوده بالایی هستند.

وی ضمن عنوان این مسئله که، خاکشیر گیاهی دارای آب بری بسیار کم بوده ولی در بسیاری از مناطق کشور این گیاه را بعنوان علف هرز می‌شناسند، افزود، اگر بصورت برنامه ریزی، اصلاح بذر اینگونه گیاهان دنبال شود می‌توان  تنوع زیادی از این دست گیاهان را در مناطقی که با معضل کم آبی روبرو هستند، کشت شوند. عصاره در ادامه خاطر نشان کردند که صنعت بذر از پتانسیل بالایی برای سرمایه گذاری برخوردار است و توسعه این بخش در زمینه گیاهان دارویی را در گرو تولید و تکثیر بذر دانست.

عصاره  دبیر ستاد توسعه فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری معتقد است که باید محصولات آب بر را با قیمت ارزان جهانی از کشورهای دارای منابع آبی بیشتر خریداری کرده و فقط گیاهان متعلق به اکوسیستم کشور را تولید و صادر کنیم.

بذر با قابلیت صادرات نیازمند کاری دانش بنیان است. دانشی که با بکارگیری علوم ژنتیک و اصلاح نباتات، بذر اولیه به بذری با ارزش افزوده بالا با امکان صادر کردن آن مبدل می‌شود.

منبع: پایگاه خبری کشاورزی و منابع طبیعی

QR:  نیاز به تغییر الگوی کشت گیاهی
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به شرکت تولیدی پارس خاور می باشد ©